Tun og vassdrag
18.04.98 – 31.05.98
Tun og vassdrag - Telemarks Typologier
Om utstillingen
Et samarbeidsprosjekt mellom Kunstnernes Hus i Oslo og Telemark fylkesgalleri på Notodden. Bakgrunnen var et vedtak i Direksjonen for Kunstnernes Hus om å lage en utstilling der traust og populært norsk landskapsmaleri fra midten av det 20. århundre ble stilt side om side med nyere norsk fotografi, der landskapet ble forstått og tolket på en annen måte enn i maleriene. Valget ble presisert, og valget falt på Telemark, det fylke med en tydeligst og lengst landskapsmaleritradisjon, men også et enormt fotografisk materiale. Øivind Storm Bjerke, direktor ved Norsk museum for fotografi – Preus fotomuseum, var gjestekurator og gjennomarbeidet hele utstillingsidéen.
Fra katalogteksten
«Vi har villet undersøke hvordan det kjente Telemarksmaleriet står som et uttrykk for ønsket om å styrke og bevare en værensform konsentrert om livet på gården. Telemark i har vårt århundre vært oppfattet som det typisk norske landskap. Fylket strekker seg fra sjøen, gjennom jordbruksbygder og fjellbygder opp mot Hardangervidda. Deler av det indre Telemark har historisk sett vært ganske isolerte områder, slik at både produksjonsliv og kulturytringer har fått muligheten til å forbli særegne og godt bevart i en tid der man har sett det store hamskiftet i en norsk samfunnsutvikling. Tunet – hovedbygning, låve, fjøs, loft og stabbur, organisert rundt en åpen plass – har gitt en spesiell ramme omkring livet. Denne har vært en særlig godt bevart i Telemark, noe som bl.a. skyldes tradisjonsbevissthet i befolkningen og fordelen av et forholdsvis tørt klima, slik at eldre trebebyggelse har bestått og kunnet bli brukt helt opp til vår tid.
(...)
Et fokus på fossen kan finnes både i fotografier og malerier fra den viktige tiden for utbyggingen av vannkraft i Norge. Under research-arbeidet har vi kommet over interessante paralleller mellom anonymt tatte fotografier og oppdragsmalerier fra Norsk Hydro utført bl.a. av Thorolf Holmboe. Det finnes også noen meget interessante håndkolorerte tegninger av Theodor Kittelsen, bestilt direkte av Sam Eyde. I disse gis det et meget typisk uttrykk for den de-mystifisering som skjer når trollet i fossen temmes og kraften legges i rør. Dette maleriet er blitt en sentral del av utstillingen.
Utstillingen trekker frem en rekke meget populære malerier og fotografier i norsk kunsthistorie, som sammen med forholdsvis ukjent og lite eksponert materiale vil gjøre det mulig å sette nytt lys på og peke ut helt nye innfallsvinkler i forståelsen både av en sentral del av det norske landskapsmaleri de siste hundre år og en type presist og lite romantisk fotografisk materiale.»
Kunstnere representert i utstillingen
Maleriet på forsiden av utstillingskatalogen var Theodor Kittelsens Fossen, bilde nr. 1., Svælgfos-serien, 1908.
Per Berntsen (11 fotografier) Ridley Borchgrevink (ett maleri)
J.C. Dahl (ett maleri)
Harald Dal (ett maleri) Halfdan Egedius (to malerier)
Eyolf Nagell Erichsen (ett maleri)
Thomas Fearnley (ett maleri) Hans Finne-Grønn (ett maleri)
Kai Fjell (fire malerier)
Johannes Flintoe (tre malerier) Reidar Fritzvold (ett maleri)
Finn Faaborg (tre malerier)
Rolf Juell Gleditsch (ett maleri) Hans Grendahl (12 fotografier)
Erlend Grøstad (ett maleri) Hans Fredrik Gude (ett maleri)
Thorolf Holmboe (tre malerier) Karl Høgberg (ett maleri)
Kaare Espolin Johnson (to malerier) Harald Kihle (12 malerier + Ukj. ant. Fotografier)
Theodor Kittelsen (tre malerier) Nanna Kiønig (ett maleri)
Axel Lindahl (tre fotografier)
Jacob Lofthus (tre malerier) Wili Middelfart (ett maleri)
Jan Thomas Njerve (ett maleri)
Karl Reynolds (fem malerier) Johs Rian (ett maleri)
Gullik Rua (fem fotografier)
Einar Sandberg (ett maleri) Martinius Skøien (et fotografi)
Fritz Smedberg (ett maleri)
Torleiv Stadskleiv (ett maleri) Aage Storstein (to malerier)
Charles W. Strøm (ett maleri)
Halfdan Strøm (ett maleri) Henrik Sørensen (seks malerier)
Rudolph Thygesen (to malerier) Adolph Tidemand (ett maleri)
Thorvald Torgersen (ett maleri) Kristian Tysken (ett maleri)
Dyre Vaa (tre malerier)
Wangberg (to fotografier) Nils Gustav Wentzel (ett maleri)
Dagfinn Werenskiold (ett maleri) Erik Werenskiold (ett maleri)
Anders Beer Wilse (fem fotografier) Kåre Øijord (syv malerier)
I tillegg til 31 verk fra ukjente fotografer.

