UKS Vårutstilling
Katalogtekst
UKS VÅRUTSTILLING 1980
Unge Kunstneres Samfund ble stiftet 28. oktober 1921 og har i dag vel 600 medlemmer bosatt over hele landet.
Formålsparagrafen til UKS slår fast at UKS er en landsomfattende forening for unge billedkunstnere. UKS skal ta vare på de sosiale og faglige interessene til medlemmene og formidle deres arbeid. UKS skal også forsvare ytringsfriheten og fremme forståelse blant kunstnere og andre yrkesgrupper.
Arbeidet for de unge og uetablerte er UKS viktigste oppgave. Debututstillinger setter sitt preg på vår virksomhet og mange kjente kunstnere har hatt sin første utstilling hos oss.
Vårutstillingen er UKS største årlige mønstring og ble holdt første gang i 1956 i Kunstnernes Hus, hvor den (bortsett fra 1968) var årviss gjest fram til 1970. Siden da har den vært arrangert vekselvis i Oslo og andre norske byer. -l år er den igjen på plass i Kunstnernes Hus med en stor kollektiv utstilling som omfatter maleri, tekstil, grafikk, tegning og skulptur.
UKS vil gjerne være blant de mange gratulantene nå i anledning av Kunstnernes Hus' 50-års jubileum. I mange år har UKS hatt glede av et godt samarbeid med «Huset)). Fra 1935 har UKS fått arrangere større kollektive utstillinger her, og fra 1956 Vårutstillingen.
UKS vil gjerne markere det historiske samarbeidet mellom Kunstnernes Hus og UKS. Et tilbakeblikk på vårutstillingene i 1967 og 1970 er en av mange måter å gjøre dette på. At nettopp disse utstillingene fant sted i spenningsfeltet mellom to markerte perioder i norsk kunstliv, kan ha sin interesse.
Det er en glede for UKS at Vårutstillingens etterutstilling i år vil gå til Longyearbyen på Svalbard.
-Styret i UKS