Kunstnernes Hus Kino ble etablert i 2016 som Oslos første uavhengige kino og har siden da vært en sentral aktør for å skape et større engasjement for filmen som kunstuttrykk. Programmet vårt har hovedfokus på nyere filmer og viser en kombinasjon av håndplukkede ferske spillefilmer, utfordrende og aktuelle dokumentarer og film av kunstnere som beveger seg naturlig mellom kinosalen og gallerirommet. Åpningen av en kino innenfor rammene av en historisk viktig kulturinstitusjon er unikt i norsk sammenheng. Det gir Kunstnernes Hus Kino muligheten til å bygge nye broer mellom billedkunst og film og gi resonans til de siste årenes oppblomstring av en mer vital og nyskapende filmkultur i Norge.

I tillegg til vårt faste program har vi en rekke samarbeid med ulike institusjoner, festivaler og uavhengige kuratorer. Les mer om vårt utleietilbud her.

Last ned vårt aktuelle kinoprogram og få en oversikt over alt det spennende som skjer i november og desember 2019!

So many artists look best in a place like this, as opposed to being projected in a gallery. Im very happy to see this place.

- Laurie Anderson

Det faste programmet kurateres av Silja Espolin Johnson i samarbeid med et programråd bestående av Ulrik Eriksen (filmkritiker i Morgenbladet og initiativtaker til kino på Kunstnernes Hus), Maria Moseng (filmkritiker, stipendiat i filmvitenskap ved UiO, tidligere redaktør for WUXIA), Sara Eliassen (filmskaper og billedkunstner) og Karsten Meinich (filmklipper og redaktør for Montages).

For henvendelser om Kunstnernes Hus Kino, kontakt: silja@kunstnerneshus.no

Salen er tegnet av Atelier Oslo og bygget med støtte fra Sparebankstiftelsen DNB, Kulturrådet, Oslo kommune og Regjeringens Gaveforsterkningsordning for Kulturhus.

Program
Fast kinoprogram

Vinternatt av Lars Monrad Vaage

  • Onsdag 18.12.19 - kl 17:00
Fast kinoprogram

Førpremiere: Portrett av en kvinne i flammer

  • Lørdag 14.12.19 - kl 18:00
Fast kinoprogram

Filmer av Dimitri Lurie med live score

Fast kinoprogram

Kortfilmprogram: Eduardo Williams

  • Fredag 20.12.19 - kl 18:00
LEO Filmklubb for ungdom

LEO Filmklubb: Blinded by the Light

Fast kinoprogram Kunstnerportrettet

The Proposal av Jill Magid

  • Søndag 08.12.19 - kl 18:00
  • Søndag 15.12.19 - kl 18:00
Fast kinoprogram

Godt nyttår, Chile av Dominga Sotomayor Castillo

  • Søndag 15.12.19 - kl 20:00
  • Fredag 20.12.19 - kl 20:00
Fast kinoprogram

Filmprogram: Carl Johan De Geer

Fast kinoprogram

Kortfilmprogram og samtale: Eduardo Williams

Kunstner viser film

Kunstner viser film med Carl Johan De Geer og Vanessa Baird

Kunstnerportrettet

Kunstnerportrettet: Breaking the Frame med Carolee Schneemann

LEO Filmklubb for ungdom

LEO Filmklubb: Skyggenes Dal

Fast kinoprogram

Folkhorror kortfilmprogram og samtale med Erik Martinson

'Not really now not any more'

Fast kinoprogram

Filmvisning og samtale med kunstner Marte Aas

Fast kinoprogram Ensayos

Leviathan av Paravel og Castaing-Taylor

Fast kinoprogram

Disco av Jorunn Myklebust Syversen

Fast kinoprogram

High Life av Claire Denis

LEO Filmklubb for ungdom

LEO Filmklubb: The Miseducation of Cameron Post (2018)

Fast kinoprogram Filmskaper møter filmskaper

Wild Relatives av Jumana Manna

Fast kinoprogram Kunstnerportrettet

A Bigger Splash med David Hockney

Fast kinoprogram

Barn av Dag Johan Haugerud

Fast kinoprogram

Leonora Carrington - filmprogram og boklansering

Fast kinoprogram

Sátántangó av Béla Tarr

Utstilling SILVER SERIES

Ed Atkins

SILVER SERIES 04
22.08.19 – 15.09.19

SILVER SERIES

Ed Atkins

Death Mask 5

Fast kinoprogram

Inger Lise Hansen

Filmprogram og samtale

Utstilling Gjestespill plattform Sommerutstillinger 2019

Maria Brinch: INYA LAKE

Entrée ved Kunstnernes Hus
21.06.19 – 28.07.19

Fast kinoprogram

Chris Kraus besøk med visning av Gravity & Grace

Fast kinoprogram

John McEnroe: In the Realm of Perfection

LEO Filmklubb for ungdom

MATANGI/MAYA/M.I.A (2018) + Live Konsert

Fast kinoprogram Kunstnerportrettet

Kunstnerportrettet: Agnès Varda

Fast kinoprogram

Fransk Opprør av Stéphane Brizé

Fast kinoprogram

False Belief

LEO Filmklubb for ungdom

LEO Filmklubb med besøk av Greg Pope

Fast kinoprogram

War of Art med regissørbesøk

LEO Filmklubb for ungdom

Psychobitch med skuespillerbesøk

Utstilling Gjestespill plattform

Selflessness

05.04.19 – 19.05.19

Fast kinoprogram

US

Fast kinoprogram

Segunda Vez

Fast kinoprogram

First Reformed av Paul Schrader

Fast kinoprogram

Cold Case Hammarskjöld

LEO Filmklubb for ungdom

Team Hurricane

Utstilling Gjestespill plattform

Karmaklubb* pres. Tony Cokes Mikrohaus ++

01.03.19 – 31.03.19

Fast kinoprogram

Førpremiere False Belief

Fast kinoprogram

The House that Jack Built

Fast kinoprogram

The House that Jack Built

Fast kinoprogram

Arkitekturfilm Oslo: The Human Shelter

Fast kinoprogram

The House that Jack Built

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

The Otolith Group og Camel Collective

LEO Filmklubb for ungdom

Eighth Grade

Utstilling SILVER SERIES

Jeremy Deller

18.01.19 – 10.02.19 - Torsdag til søndag

Utstilling Gjestespill plattform

Destiny's Gratinée

17.01.19 – 10.02.19 - Torsdag til søndag

Kunstner viser film

Kunstner viser film med serietegner Øystein Runde

Fast kinoprogram

Bresson og Sontag - boklansering og film med Emil Leth Meilvang

Fast kinoprogram

Mørk romjulsmatiné - Suspiria av Luca Guadagnino

Fast kinoprogram

The Seashell and The Clergyman + konsert

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

Opprørsskolen og panelstamtale

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

La Chinoise

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

Le Redoutable

LEO Filmklubb for ungdom

LEO - This Magnificient Cake! + Little Boy

Fast kinoprogram

Premiere - Etterkrigstid av Hamid Waheed

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

SPK Komplex

Fast kinoprogram

Førpremiere - Sorry to Bother You

Fast kinoprogram

Häxan (1922) og konsert - Chuck Johnson og Fletcher Tucker

LNM 50 år Kunstnerportrettet

Hallo Baby - Målarskolan

Utstilling SILVER SERIES

Camille Henrot

08.11.18 – 25.11.18 - Kun torsdag til søndag

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

La Chinoise

Fast kinoprogram Sideprogram Per Kleiva

Le Redoutable

LEO Filmklubb for ungdom

LEO Filmklubb - Om kunstnerrollen

Fast kinoprogram

Donna Haraway - Storytelling for earthly survival

Fast kinoprogram

Worlds of Ursula K. Le Guin

Fast kinoprogram

Bergman Spesial

LEO Filmklubb for ungdom

LEO - Silvana Imam og rapkonsert

Fast kinoprogram

Leave no trace

Fast kinoprogram

The Raft

Utstilling SILVER SERIES

Pierre Huyghe

30.08.18 – 16.09.18

LEO Filmklubb for ungdom

Leo - Amatøren og Skate Kitchen

Fast kinoprogram

Tåke

Fast kinoprogram

PAARA

Fast kinoprogram

120 slag i minuttet

Fast kinoprogram

Ex Libris: New York Public Library av Frederick Wiseman

Fast kinoprogram

Human viser "Untitled" av Michael Glawogger

Fast kinoprogram

Åpenbaringen (1977) av Vibeke Løkkeberg med regissørbesøk

Fast kinoprogram Kunstnerportrettet

Sad Disco Fantasia med Anne Haugsgjerd

Fast kinoprogram

Savnet av Andrej Zvjagintsev

Fast kinoprogram

Aleppos Fall av Nizam Najar

Fast kinoprogram

Let the sunshine in

Fast kinoprogram

Happy End av Michael Haneke

Fast kinoprogram Kunstnerportrettet

Kunstnerportrettet: Leonora Carrington

Fast kinoprogram

The killing of a sacred deer

Fast kinoprogram Kunstner viser film

Kunstner viser film: Lene Berg velger "N-Capace"

Fast kinoprogram

The Human Surge

Fast kinoprogram Debatt

Paneldebatt og film: The Square

Fast kinoprogram

Natta pappa henta oss

Fast kinoprogram

Liberation Day

Fast kinoprogram

Når knoklene blir til gelé

Fast kinoprogram

Torrey Pines

Fast kinoprogram Kunstnerportrettet

Kunstnerportrettet: Where is Rocky II?

Fast kinoprogram

Fountain of Youth

Fast kinoprogram

Did You Wonder Who Fired the Gun

Fast kinoprogram

Thelma av Joachim Trier

Thelma

Fast kinoprogram

Nowhere to hide

Fast kinoprogram

The Ornithologist

Fast kinoprogram

Et utvalg av Helga Fjordholms produksjoner

Fast kinoprogram

El Mar La Mar med panelsamtale

Oslo pix Fast kinoprogram

Rat Film

Oslo pix Fast kinoprogram

Personal shopper

Fast kinoprogram

DRIB

Fast kinoprogram

The rules for everything

Fast kinoprogram

Retrett og Verden venter med dobbelt regissørbesøk

Fast kinoprogram

Retrett og Verden venter med dobbelt regissørbesøk

Fast kinoprogram

Regissørbesøk: Claire Denis

Fast kinoprogram

Mangeurs de Cuivre

Fast kinoprogram

Hoggeren og Solslyng

Fast kinoprogram

Kunst er best på kino / Art at the Movies

Fast kinoprogram

Tommy Olsson innleder til Christine

Fast kinoprogram

Moderne Kvinner m/ innledning om syttitallets kvinnefrigjøring

Fast kinoprogram

The Dust Channel, The Buried Alive Videos

Our partners

On & Four Production Nordland Kunst- og filmfagskole
Film fra Sør Agenda
Kunsthøgskolen i Oslo Det Franske Instituttet
Oslo Pix Oslo Poesifilm Festival